2023-08-25T10:12:44-04:00Sep 29, 2022|

Переміщення до Канади з України за програмою CUAET: Чого очікувати

Read this in English: Moving to Canada under CUAET: What to expect

За останні місяці Канада прийняла понад 82 000 новоприбулих, які рятуються від війни в Україні, дозволивши їм почати нове життя в Канаді. Якщо Ви плануєте переїзд до Канади з України в рамках Канадсько-української програми дозволу на екстрені поїздки (CUAET), є декілька речей, які Вам слід знати до приїзду. У цій статті представлений огляд завдань, які Вам необхідно виконати в перші місяці вашого перебування в Канаді, щоб Ви могли комфортно влаштуватися і налаштуватися на успіх.

У цій статті:

Вибір провінції і міста для поселення

Одним з перших рішень, яке Ви повинні прийняти, плануючи свій переїзд до Канади, буде вибір місця проживання. Канада складається з десяти провінцій і трьох територій, і кожна з них відрізняється з точки зору культури, можливостей кар’єрного зростання, прожиткового мінімуму і способу життя. Знайдіть час для вивчення провінцій і територій Канади, щоб визначити місце, яке Ви хотіли б назвати своїм будинком.

Деякі речі, які слід враховувати при виборі провінції або території — місцевий ринок праці для Вашої галузі, прожитковий мінімум і ваш бюджет, поширені мови, погода і культурне розмаїття. Наприклад, Альберта є центром нафтогазового сектора Канади, в той час як Саскачеван відомий своїм сільським господарством і агропродовольчою промисловістю.

Ви також слід вирішити, чи хочете Ви жити в міській або сільській місцевості. Міські центри, такі як Торонто, Ванкувер та Калгарі, пропонують процвітаючий ринок праці та швидкий темп життя. Проте сільські громади мають свої переваги, включаючи нижчу вартість життя, менш конкурентні ринки праці та більш спокійний спосіб життя.

Вартість життя в Канаді

Середня вартість життя в Канаді значно вище, ніж в Україні, але може істотно варіюватися в залежності від міста, в якому Ви проживаєте. При складанні бюджету на перші місяці перебування в Канаді важливо мати чітке уявлення про вартість життя у Вашому регіоні.

Оренда житла, швидше за все, буде Вашою найбільшою витратою, але також слід враховувати й інші витрати на проживання, включаючи продукти, транспорт, телефонні рахунки та одяг. Скористайтеся калькулятором вартості життя в Канаді, щоб оцінити середньомісячні витрати Вашої родини. Поки Ви не знайдете роботу в Канаді, Вам, можливо, доведеться покладатися на свої заощадження, тому складайте відповідний бюджет і намагайтеся по можливості скорочувати витрати. Наприклад, якщо Ви плануєте пожити в приймаючій сім’ї перші кілька тижнів, можливо, Вам вдасться уникнути витрат на житло в короткостроковій перспективі. Вибираючи постійне житло, розгляньте можливість проживання в передмісті, а не в центрі міста, щоб заощадити на вартості оренди.

Cost of Living in Canada Calculator

Підтримка приїжджих з України в рамках CUAET

Коли Ви вперше приїдете з України, Вам може знадобитися деяка фінансова та поселенська підтримка. Канадський уряд і кілька некомерційних організацій пропонують широкий спектр послуг, які допоможуть Вам освоїтися у новому житті.

Державна підтримка українців у рамках CUAET

Разовий прямий платіж від федерального уряду: Українці, які переїжджають до Канади за Канадсько-українським дозволом на екстрену поїздку, мають право на одноразову неоподатковувану грошову виплату від уряду Канади. Дорослі мають право на отримання 3000 доларів, а діти віком до 17 років — 1500 доларів. Щоб отримати дану фінансову допомогу, Вам потрібно фізично перебувати в Канаді, мати рахунок у канадському банку та заповнити заяву.

Екстрена фінансова підтримка з боку урядів провінцій: Деякі провінції, такі як Онтаріо, Британська Колумбія, Альберта, Манітоба, Саскачеван і Квебек, пропонують тимчасові надходження на надзвичайні потреби українцям, які не можуть дозволити собі основні витрати на проживання, такі як житло і харчування. Наприклад, в Онтаріо ви можете мати право на отримання до 733 доларів на місяць протягом обмеженого часу.

Фінансові кредити: Ви можете мати право на отримання деяких фінансових кредитів, як тільки подасте свою першу податкову декларацію про доходи через рік після прибуття до Канади. Наприклад, якщо у Вас є діти віком до 18 років, Ви можете мати право на отримання канадської допомоги на дитину. Якщо дохід Вашої родини нижче певного порогу, Ви також можете мати право на щоквартальні виплати в кредит на оплату податку на товари та послуги/гармонізованого податку з продажів (GST/HST кредит).

Некомерційна підтримка українців у рамках CUAET

  • Червоний Хрест надає послуги з прийому українців, які прибувають до Міжнародного аеропорту Торонто Пірсон. Вони також можуть надавати інформацію та направлення до інших служб врегулювання та державної підтримки.
  • Відділення YMCA у деяких містах Канади залучають ресурси для надання житла та послуг усного перекладу українським біженцям.
  • COSTI пропонує допомогу в забезпеченні житлом, надає послуги з розселення, а також підтримку у працевлаштуванні новоприбулим українцям.
  • Ресурси та заняття з англійської як другої мови (ESL) що фінансуються урядами провінцій, доступні у кожній провінції та території.

Пошук приймаючої сім’ї

Канадці мають давню традицію вітати та підтримувати людей, які рятуються від конфлікту. Деякі щедрі канадські сім’ї відкрили двері своїх будинків для тимчасового розміщення українських сімей, які переїжджають до Канади у рамках CUAET. Ви можете знайти приймаючу сім’ю через такі організації, як Ukraine Take Shelter, COSTI, ICanHelp.host, через групи Facebook або свою мережу в Канаді.

Можливо, буде важче знайти приймаючі сім’ї у великих містах, таких як Торонто або Ванкувер, у порівнянні з приміськими або сільськими районами, оскільки будинки в містах, як правило, менше. Також може бути складно знайти приймаючу сім’ю, якщо ви берете з собою домашню тварину або не повністю вакциновані проти COVID-19.

Встановлення очікувань з Вашою приймаючою сім’єю в Канаді

Приймаючі сім’ї, які пропонують українцям безкоштовне тимчасове проживання, не отримують ніяких виплат, компенсацій або підтримки від уряду. Незважаючи на те, що від Вас не очікується, що Ви будете платити за своє перебування у них, важливо встановити правильні очікування для Ваших домовласників, щоб забезпечити комфорт як Вам, так і Вашій приймаючій родині під час Вашого перебування:

  • Дізнайтеся, як довго Ви можете залишатися: Обов’язково запитайте своїх домовласників, як довго Ви можете залишатися у них. Деякі господарі можуть запропонувати свої будинки тільки на кілька днів, в той час як інші можуть дозволити Вам залишитися на кілька тижнів.
  • Докладіть дієвих зусиль, щоб стати незалежним: У перші дні перебування в Канаді Вам багато чого потрібно буде зробити, включаючи відкриття банківського рахунку, звернення за державною підтримкою, пошук довгострокового житла і пошук роботи у Вашому новому місті. Якщо ви не впевнені, з чого почати, Ви завжди можете звернутися за порадою до домовласників.
  • Сприяння у виконанні домашніх обов’язків: Робота, пов’язана з обслуговуванням будинку і підтриманням чистоти, зазвичай зростає, коли в ньому живе більше людей. По можливості пропонуйте допомогу по дому, наприклад, завантажуйте посудомийну машину, пилососьте і підтримуйте чистоту в своїй кімнаті, щоб не бути тягарем для приймаючої сім’ї.
  • Дотримуйтесь правил внутрішнього розпорядку і місцевих законів: У Вашої приймаючої сім’ї можуть бути внутрішні правила, яким вони слідують і очікують, що Ви будете дотримуватися їх. Вони можуть включати заборону на куріння в приміщенні, зняття взуття біля входу і переробку певних видів відходів. Вам також слід ознайомитися з місцевими правилами, такими як пристібання ременів безпеки в автомобілі, слідування сигналам світлофора і багато іншого.
  • Усвідомлюйте свої обов’язки: Багато домовласників надають тільки житло, і Ви будете нести відповідальність за покупку власних продуктів і приготування страв для себе і своєї сім’ї. В якості альтернативи, Ваш домовласник може запропонувати приготувати як для своєї сім’ї, так і для Вашої. У таких випадках краще уточнити, чи потрібно Вам розділяти з ними вартість продуктів або інші витрати під час Вашого перебування.

Ваші перші декілька тижнів у Канаді

Отримайте Номер соціального страхування (SIN)

Вам потрібен Номер соціального страхування, щоб працювати в Канаді, отримувати державні пільги та платити податки. Ви можете подати заявку на SIN онлайн, особисто в сервісному центрі Канади або поштою. Ваш SIN є особистим, і його слід повідомляти тільки державним установам, фінансовим інститутам або Вашому роботодавцю після того, як Ви будете прийняті на роботу.

Відкрийте банківський рахунок

Рахунок у канадському банку необхідний для управління Вашими повсякденними фінансами, переказу грошей з України і збільшення Ваших заощаджень. Вам також потрібен рахунок у канадському банку, щоб подати заявку на отримання державної фінансової допомоги в рамках CUAET.

Запишіться на прийом у банк RBC до консультанта для приїжджих, щоб дізнатися про банківські рахунки і фінансові продукти в Канаді і відкрити свій банківський рахунок в RBC. Для відкриття Вашого облікового запису Вам необхідно пред’явити документ про статус тимчасового жителя IMM 1442 (запис про відвідування, дозвіл на роботу або навчання) і Ваш паспорт.

Канада — економічна система, заснована на кредиті. Наявність хорошої кредитної історії має вирішальне значення не тільки для Вашого фінансового успіху, але і при оренді будинку й деяких робіт. Як новоприбулий, вам слід почати створювати свою канадську кредитну історію якомога швидше. Найпростіший спосіб почати — це подати заявку на отримання кредитної картки та почати використовувати її для здійснення покупок. Не забудьте погасити рахунок за своєю кредитною карткою повністю і вчасно, так як прострочені або пропущені платежі пов’язані з високими процентними ставками і можуть негативно вплинути на Ваш кредитний рейтинг.

Подайте заявку на отримання фінансової допомоги

Як українець, який переїжджає до Канади відповідно до CUAET на підставі чинного дозволу на роботу, дозволу на навчання або дозволу на тимчасове проживання, Ви можете подати заяву на отримання одноразової фінансової допомоги від уряду, як тільки Ви опинитеся в Канаді і відкриєте рахунок у канадському банку.

Щоб подати заявку, заповніть онлайн-заявку на отримання фінансової допомоги для себе і своїх підопічних. Вам необхідно вказати номер Унікального ідентифікатора клієнта (UCI), документ про тимчасове проживання, номер банківського рахунку, а також транзитний номер Вашого банку і номер установи. Кошти будуть відправлені на Ваш банківський рахунок шляхом прямого внесення депозиту протягом п’яти робочих днів.

Зареєструйтеся для провінційної охорони здоров’я

У Канаді існує фінансована державою система охорони здоров’я, в рамках якої уряди провінцій покривають більшу частину витрат, пов’язаних зі здоров’ям, для своїх жителів. Однак безкоштовне медичне страхування не завжди поширюється на тимчасових мешканців, таких як власники дозволів на роботу, іноземні студенти та приїжджі.

Хоча в деяких провінціях є період очікування початку медичного страхування, Онтаріо, Британська Колумбія, Квебек, Манітоба, Саскачеван, а також Ньюфаундленд і Лабрадор пропонують негайне медичне страхування всім українським новоприбулим, які прибули до Канади в рамках CUAET, незалежно від їх статусу проживання.

Можливо, Вам буде потрібно надати нижченаведене, щоб подати заявку на отримання провінційної медичної страховки:

  • Документ, що засвідчує особу: Ваш паспорт або провінційні водійські права.
  • Доказ того, що Ви є жителем провінції: Провінційні водійські права, підтвердження адреси або договір оренди, а також рахунки за комунальні послуги або телефон. Якщо Вас приймає канадська сім’я, їм, можливо, буде потрібно супроводжувати Вас, щоб підтвердити, що Ви зупинилися у них.
  • Доказ того, що Ви перебуваєте в Канаді на законних підставах: Ваш дійсний дозвіл на роботу або навчання.

Отримання водійських прав

Для керування автомобілем або мотоциклом в Канаді Вам необхідні дійсні провінційні водійські права. Водійські права також служать підтвердженням Вашої провінційної особистості і можуть бути використані для подачі заяви на отримання медичної страховки.

Кожна провінція має свій власний процес подачі заявок та ліцензування. У більшості провінцій застосовується поетапний процес ліцензування, який охоплює три етапи, включаючи один тест на знання і два дорожніх тесту. Між етапами також може бути період очікування.

Кілька провінцій, включаючи Онтаріо, Британську Колумбію і Альберту, надають українцям, які переїжджають до Канади за програмою CUAET, іноземний водійський досвід, щоб допомогти швидше отримати права. Якщо у Вас є українські права і дворічний досвід водіння, Ви можете пропустити час очікування між етапами отримання ліцензії або перейти безпосередньо до заключного дорожнього тестування. Ви також можете використовувати свої українські водійські права для керування автомобілем у Канаді протягом 60–90 днів (залежно від правил провінції).

Зареєструйте своїх дітей в школу

Якщо Ви переїжджаєте до Канади зі своїми дітьми, зарахування їх до школи буде головним пріоритетом. Державні школи в Канаді безкоштовні, і Ви можете звернутися до місцевої шкільної ради, щоб зареєструвати своїх дітей у найближчій до Вас школі. У багатьох шкільних радах є центр прийому новачків, де вони оцінюють рівень освіти Вашої дитини і мовні навички, щоб вирішити, чи потрібна йому додаткова допомога. Щоб зареєструвати дитину в державній школі, Вам необхідно:

  • Підтвердження віку Вашої дитини, наприклад свідоцтво про народження, паспорт або інший документ, що засвідчує особу.
  • Підтвердження адреси, наприклад, виписка з банківського рахунку, договір оренди або рахунок за комунальні послуги. Якщо Ви проживаєте в приймаючій сім’ї, вкажіть адресу особи, яка приймає Вас, а також підписаний лист, в якому зазначено, що Ви залишаєтеся у них.
  • Записи про імунізацію дитини.
  • Підтвердження опікування, якщо ви не є батьком.

Онтаріо, Альберта, Саскачеван і території також пропонують Державні католицькі школи. Приватні школи — ще один варіант, але їх вартість може бути досить високою.

Одягання по погоді

Зими в Канаді холодні і снігові, в деяких місцях температура опускається нижче -20 градусів за Цельсієм. Важливо підготуватися до погодних умов, особливо якщо Ви переїжджаєте з більш теплої частини України і у Вас немає підходящого зимового одягу. Одягатися пластами — це ключ до збереження тепла в період з листопада по березень. Переконайтеся, що у Вашому списку покупок є термобілизна, вовняні светри, тепле зимове пальто, рукавички, шарфи, зимові черевики, вовняні шкарпетки і головні убори. Дітям також потрібні зимові штани для школи.

Ви можете придбати вживаний зимовий одяг безкоштовно або за набагато нижчими цінами в таких організаціях, як Армія порятунку (Salvation Army), Value Village, благодійні магазини та місцеві банки одягу. Деякі громади організовують акції зі збору пожертвуваного одягу для новоприбулих українців; проконсультуйтеся з Вашими місцевими організаціями, щоб дізнатися, де Ви можете отримати необхідне Вам оснащення.

Зняття обмежень з Вашої візи CUAET

Якщо Ви не пройшли медичне обстеження перед переїздом до Канади, Ваш офіційний дозвіл на роботу CUAET може мати обмеження, які не дозволять Вам працювати в сфері охорони здоров’я, сільського господарства, домашньої роботи та догляду за дітьми.

Щоб зняти обмеження з Вашого дозволу на роботу, Ви повинні пройти медичне обстеження (рентген грудної клітини та аналіз крові) протягом перших 90 днів перебування в Канаді. Медичні огляди повинні проводитися кваліфікованим лікарем, і Вам доведеться заплатити за ці обстеження певну плату.

Як тільки Ви отримаєте результати свого медичного обстеження, Ви зможете подати заявку на новий дозвіл на роботу, який не має ніяких обмежень по роботі. Для українців скасовано плату за зняття обмежень.

Порада: Прочитайте нашу детальну статтю про те, Як провести перші 100 днів у Канаді, для отримання додаткової інформації.

Пошук роботи в Канаді

Пошук роботи — це ключ до того, щоб стати фінансово незалежним. Ринок праці в Канаді, а також процес підбору персоналу можуть відрізнятися від того, до чого Ви звикли вдома. Ви можете переглядати веб-сайти з оголошеннями про вакансії та веб-сайти роботодавців, відвідувати ярмарки вакансій або реєструватися в агентствах з працевлаштування, щоб знайти роботу у Вашій галузі. Ось кілька дій, які Ви можете зробити, щоб полегшити собі пошук роботи:

Отримайте оцінку Ваших облікових даних

Більшість канадських роботодавців перевірять Ваші академічні дані, перш ніж прийняти Вас на роботу. Якщо Ви закінчили навчання в Україні, Вам слід отримати оцінку своїх українських освітніх сертифікатів в спеціально призначеній організації, такій як World Education Services (WES) або International Credential Evaluation Service (ICES), щоб довести їх дійсність та еквівалентність канадським документам.

Хоча більшість організацій з оцінки освітнього сертифіката (ECA) пропонують послуги новоприбулим, які ще не знаходяться в Канаді, WES пропонує ECA українцям, які були переміщені зі своєї країни і вже знаходяться в Канаді. Щоб отримати ECA через програму Wes Gateway, Ви повинні бути направлені в Wes призначеною канадською організацією-партнером.

Складіть ефектне резюме в канадському стилі

Ваше резюме з дому може не підійти для канадського ринку праці, і Вам потрібно буде перетворити його в формат резюме в канадському стилі. В ідеалі Ваше канадське резюме повинно бути довжиною від однієї до двох сторінок із зазначенням Вашої кар’єрної мети, досвіду роботи, навичок, освіти та контактної інформації. У розділі досвід роботи зосередьтеся на досягненнях, а не тільки на своїх посадових обов’язках.

Вам потрібно буде коригувати своє резюме для кожної вакансії, на яку Ви претендуєте. Більшість канадських роботодавців використовують Системи управління кандидатами (ATS) для складання короткого списку резюме, які точно відповідають опису вакансії, тому включайте відповідні ключові слова з опису вакансії.

Гарною ідеєю буде включити супровідний лист, навіть якщо в списку вакансій він спеціально не вказаний. Добре написаний супровідний лист дає Вам можливість продемонструвати свою пристрасть до галузі або роботодавця, навести приклади своїх досягнень і привернути увагу рекрутера.

Порада:Прочитайте нашу статтю, щоб дізнатися про три типи форматів резюме та отримати поради щодо складання вашого резюме та супровідного листа.

Ознайомтеся з мережевою культурою

У Канаді існує великий прихований ринок праці, і майже від 65 до 80 відсотків доступних робочих місць публічно не рекламуються. Навпаки, ці вакансії заповнюються через мережі роботодавців або рекрутерів.

Як для початківця, Ваша канадська мережа буде мати вирішальне значення для вашого пошуку роботи. Ви можете почати налагодження зв’язків, зв’язавшись з професіоналами в LinkedIn і на мережевих заходах, і поцікавитися, чи готові вони поспілкуватися за чашкою кави один на один. Кавові бесіди або інформаційні інтерв’ю — відмінний спосіб налагодити професійні відносини і дізнатися більше про галузь або різні організації. Як тільки Ви налагодите міцні зв’язки, Ви зможете використовувати їх для пошуку роботи і просити рекомендацій.

Розгляньте підробітки

На пошук підходящої роботи у Вашій області може знадобитися час. Багато новачків в Канаді знаходять підробітки, щоб звести кінці з кінцями в перші місяці, одночасно шукаючи можливості в своїй галузі. Хоча підробітки зазвичай носять тимчасовий характер, не варто недооцінювати цінність переданих навичок, які Ви можете придбати завдяки цьому досвіду. Наприклад, якщо Ви працюєте консьєржем або бариста у кав’ярні, Ви можете придбати цінні навички обслуговування клієнтів, які можуть бути застосовані на більш кваліфікованих посадах у Вашій галузі.

Порада: Скачайте наші безкоштовні керівництва з пошуку своєї професії і налагодження зв’язків для новачків в Канаді, щоб отримати поради та ресурси, які допоможуть Вам почати свою кар’єру.

Пошук житла в Канаді

Пошук постійного житла — це ключовий крок у Вашому прагненні влаштуватися в Канаді. У Канаді є кілька варіантів житла в оренду, починаючи від квартир на цокольному поверсі, незалежних апартаментів і кондомініумів, і закінчуючи двоквартирними і окремими будинками. Перш ніж вибрати житло для оренди, подумайте про тип району, в якому Ви хочете жити, доступності громадського транспорту, віддаленості від центру міста і, найголовніше, про Ваш бюджет.

Оренда Вашого першого житла може бути складним завданням, оскільки більшість орендодавців попросять канадську трудову книжку та кредитну історію, яку більшість новоприбулих не мають. Прочитайте нашу статтю про те, як зняти квартиру без кредитної історії або листа про прийом на роботу в Канаді, щоб вивчити способи подолання цієї проблеми.

Порада: Завжди перевіряйте нерухомість особисто перед підписанням договору оренди або внесенням платежу, щоб уникнути шахрайства.

Турбота про своє психічне здоров’я

Минулий рік був важким і травмуючим для багатьох українців, і це може допомогти Вам поговорити з психотерапевтом, щоб впоратися з будь-якою травмою, горем або емоціями. У Канаді немає стигматизації в отриманні підтримки в галузі психічного здоров’я, необхідної вам для гарного самопочуття, тому зв’яжіться з місцевими організаціями, які пропонують цю підтримку, і з вашою місцевою українською громадою, у якої можуть бути ресурси на вашій мові.

На закінчення, Ваші перші місяці в Канаді закладуть фундамент для Вашого майбутнього життя. За цей час Вам багато чого потрібно буде зробити — від управління своїми фінансами до пошуку житла та працевлаштування. Вам також потрібно буде адаптуватися до культурних відмінностей, підготуватися до погоди і при необхідності поліпшити свої мовні навички. Культура Канади тепла і гостинна, і Ви знайдете багато людей, готових допомогти. Але адаптуватися до змін ніколи не буває легко, і певна ступінь гнучкості буде важлива для того, щоб Ваше життя в Канаді пішло правильним шляхом.