2024-03-12T14:39:25-04:00Mar 7, 2024|

Поширені випадки шахрайства, про які повинні знати новачки в Канаді

Read this article in English: Common scams that newcomers to Canada should know about

Коли новачки переїжджають до Канади, їм зазвичай потрібно кілька місяців, щоб облаштуватися та ознайомитися з місцевим способом життя. Багато хто не знає про стандартні державні процеси або автентичні способи обміну банківською або особистою інформацією з організаціями, що перетворює їх на легку здобич для різних шахраїв та аферистів. Статистика Канадського центру боротьби із шахрайством свідчить, що лише в першій половині 2023 року внаслідок шахрайства було втрачено 283,5 млн канадських доларів, а понад 21 200 осіб стали жертвами шахраїв.

Шахраї завжди знаходять способи видурити ваші важко зароблені гроші, зазвичай, граючи на страху або занепокоєнні. У цій статті ми поділимося деякими поширеними випадками шахрайства, щоб ви могли визначити тривожні сигнали, захиститися й дізнатися, як реагувати, якщо ви стали мішенню зловмисників.

Банківські й податкові афери

Якщо ви вважаєте, що стали жертвою фінансової афери, можете зв’язатися з радником Королівського банку Канади, забронювавши зустріч, і розвіяти свої сумніви.

1. Шахрайські електронні листи або дзвінки з проханням надати банківську інформацію (фішингові електронні листи / дзвінки)

Ви можете отримати електронного листа або дзвінок, через який вас намагатимуться переконати інвестувати гроші в заманливу схему або попросити надати особисту інформацію чи паролі, пов’язані з вашими банківськими рахунками. Відправник або абонент може бути із законної компанії, вашого банку, служби підписки або державного органу, який звертається до вас, буцімто тому, що у вашому обліковому записі виникла проблема. Щоб вирішити цю проблему, вас можуть попросити натиснути посилання, яке приведе вас на фейковий вебсайт. Він часто на вигляд схожий на вебсайт вашого банку, щоб викликати довіру. Після введення особистої інформації, такої як номер кредитної картки, номер банківського рахунку або пароль онлайн-банкінгу, ці дані перехоплює шахрай.

Що потрібно знати про фішингові електронні листи й дзвінки

  • Ваша фінансова установа або державні установи ніколи не надсилатимуть вам електронні листи або не телефонуватимуть, щоб попросити надати особисту інформацію, яку вони вже мають у реєстрі.
  • Остерігайтеся електронних листів від невідомих відправників, які направляють вас на вебсайт, який запитує особисту інформацію.
  • Ніколи не надавайте особистої інформації, якщо не знаєте, кому її надаєте, і чи безпечний той вебсайт.

Що робити, коли отримуєте фішингового електронного листа

  • Видаліть його. Законні компанії не здійснюють масову розсилку електронних листів незнайомим адресатам.
  • Якщо ви отримали такого електронного листа, не натискайте ніяких посилань і не надавайте жодної інформації про себе.
  • Якщо у вас є сумніви щодо того, звідки надійшов електронний лист, обов’язково перевірте особу відправника. Зверніться до свого банку або державного органу, щоб переконатися, що лист надіслали саме вони.

2. Фальшиві телефонні дзвінки від Канадського податкового агентства (CRA)

Вам може зателефонувати особа, яка видаватиме себе за працівника CRA. Вона повідомить, що ви перебуваєте під слідством за звинуваченням у податковому шахрайстві та ухиленні від сплати податків і що ви заборгували урядові гроші. Особа може говорити авторитетним тоном, щоб налякати вас і змусити або поділитися фінансовою інформацією, або переказати їй гроші за допомогою банківського переказу або передплачених кредитних карток. Можуть навіть прозвучати погрози відправити поліцію, щоб заарештувати вас, якщо ви не заплатите.

Що потрібно знати про комунікацію з CRA

CRA ніколи не буде:

  • Запитувати інформацію про паспорт, медичну картку, водійське посвідчення або вимагати негайної оплати електронним переказом Interac, біткойном, передплаченими кредитними картками або подарунковими картками від роздрібних продавців, як-от iTunes, Amazon або інших.
  • Використовувати агресивну лексику або погрожувати арештом.
  • Надавати або просити надати особисту або фінансову інформацію електронною поштою та просити вас натиснути посилання або надсилати електронною поштою посилання з проханням заповнити онлайн-форму з особистою або фінансовою інформацією.
  • Надсилати електронного листа з посиланням на повернення коштів.

Як повідомити про підозрілий дзвінок щодо податків

Якщо вам надійшов підозрілий дзвінок щодо податків, виконайте наведені нижче дії.

  • Завершіть розмову, а потім перевірте, чи то був справжній дзвінок, зателефонувавши до CRA за номером 1-800-959-8281.
  • Якщо дзвінок був несправжнім, повідомте про це Канадський центр боротьби із шахрайством.
  • Якщо ви втратили гроші через шахрая, повідомте про це місцеву поліцію.

3. Кредитна або дебетова картка

Шахрайство з кредитною або дебетовою карткою відбувається, коли хтось викрадає вашу картку, отримує доступ до вашого особистого ідентифікаційного номера (PIN-коду), а потім здійснює покупки або знімає гроші. Пам’ятайте, що шахрайство з кредитними картками не обов’язково вимагає викрадення фізичної кредитної картки. Воно також може означати, що хтось отримав доступ до даних вашої кредитної картки.

Як уникнути шахрайства з кредитними й дебетовими картками

  • Ніколи не повідомляйте номер картки та PIN-код телефоном або електронною поштою.
  • Завжди прикривайте екран рукою, коли вводите PIN-код під час зняття готівки в банкоматі або оплати покупок на касі.
  • Якщо бачите, що використовуваний картковий зчитувач на вигляд незвичний, або якщо касир бере вашу картку й наполягає на її вставці в картковий зчитувач (і робить це довго), скасуйте транзакцію та повідомте про це у свій банк.

Міністерство у справах імміграції, біженців і громадянства Канади (IRCC)

1. Люди, які видають себе за працівників канадського уряду

Вам може зателефонувати особа, яка видаватиме себе за посадовця уряду або IRCC. Вас можуть спробувати налякати, сказавши, що ви зробили щось неправильне (наприклад, не подали належні імміграційні документи) і заборгували державні збори. Також можуть сказати, що ви можете втратити імміграційний статус або бути депортовані, якщо негайно не сплатите належну суму. У деяких випадках вони можуть попросити надати таку інформацію, як дата вашого народження, номер паспорта, номер соціального страхування (SIN), дата отримання статусу постійного резидента, номери кредитних карток або реквізити банківського рахунку.

Що потрібно знати про шахрайство, пов’язане з імміграцією

IRCC або CIC ніколи не будуть:

  • Зв’язуватися з вами телефоном для стягнення зборів або штрафів.
  • Виявляти агресію або погрожувати заарештувати чи депортувати вас.
  • Погрожувати заподіяти шкоду вам або члену вашої сім’ї чи пошкодити ваше помешкання або майно.
  • Запитувати особисту інформацію телефоном (за винятком підтвердження вашої інформації, яку вже внесено в реєстр).
  • Запитувати фінансову інформацію телефоном.
  • Намагатися змусити вас негайно заплатити.
  • Просити вас сплатити комісію за допомогою передплачених кредитних карток, Western Union, Money Gram, подарункових карток, Bitcoin або будь-яких інших подібних послуг.
  • Посилати поліцію, щоб заарештувати вас за несплачені збори.

Як повідомити про підозрілий дзвінок від IRCC або CIC

Якщо вам надійшов підозрілий дзвінок, пов’язаний з імміграцією, вам слід:

  • Поцікавитися ім’ям особи, яка телефонує, а потім завершити розмову.
  • Зателефонувати в кол-центр IRCC за номером (1-888-242-2100), щоб перевірити справжність дзвінка.
  • Якщо дзвінок був несправжнім, повідомити про це  Канадський центр боротьби з шахрайством за телефоном 1-888-495-8501, через вебсайт електронною поштою (info@antifraudcentre.ca).
  • Якщо ви втратили гроші через шахрая, повідомте про це місцеву поліцію.
  • Якщо поцупили ваш SIN, слід звернутися до Служби Канади за номером 1-866-274-6627.

2. Зламаний SIN

Ви можете отримати дзвінок або електронного листа від особи, яка стверджуватиме, що є державним службовцем.

Вона повідомить, що з вашим номером соціального страхування виникла проблема, і вам треба його ще раз підтвердити. Крім того, вона може стверджувати, що ваш SIN пов’язаний із випадком шахрайства або злочинної діяльності. Ця особа може навіть запитати вашу дату народження та іншу особисту інформацію, що потенційно може призвести до крадіжки особистих даних.

Що потрібно знати про надання інформації про SIN

  • Зберігайте свій номер SIN у безпечному місці й ніколи нікому не повідомляйте подробиці про нього.
  • Така інформація потрібна дуже обмеженій кількості організацій, а саме банкові, державним установам і вашому роботодавцю.
  • Орендодавці можуть попросити ваш SIN, але ви можете відмовитися надавати його.
  • Нікому не надавайте свою особисту інформацію телефоном і не натискайте на посилання в електронних листах або текстових повідомленнях від невідомих відправників.

Примітка: Якщо ви використовуєте ідентифікатор абонента, номер телефону агентства може здаватися справжнім, але це не так. Деякі шахраї використовують технології, щоб підробити номер, тому це не завжди є доказом того, що абонент законний.

 

Шахрайство з працевлаштуванням

1. Електронні листи або телефонні дзвінки, пов’язані з пропозицією роботи

Ви можете отримати електронного листа або телефонний дзвінок від потенційного роботодавця, який нібито бажає прийняти вас на роботу, але спочатку просить вас пройти навчання для цієї роботи, внісши плату. Після сплати збору він може додати більше курсів, які вам потрібно пройти, і збільшити збори, які потрібно сплатити. Зрештою, вам повідомлять, що вас не можна прийняти на роботу через недостатні успіхи в навчанні.

До вас також можуть звернутися шахрайські рекрутери, які стверджуватимуть, що можуть гарантувати вам роботу за певну плату.

У Канаді стороннім рекрутерам платять роботодавці, а не працівники, тому остерігайтеся будь-яких агентств з підбору персоналу або працевлаштування, які вимагають плату за свої послуги. Ба більше, рішення про приймання на роботу в кінцевому підсумку приймає роботодавець, а зовнішні рекрутери не можуть гарантувати, що знайдуть вам роботу.

Фальшива пропозиція про роботу — ще одна шахрайська пропозиція, на яку слід звернути увагу. Якщо ви отримаєте пропозицію про роботу від організації, до якої не подавали заявку або в якій не проходили співбесіду, це може бути шахрайством. Часто такі шахраї запитують особисту інформацію, зокрема номер соціального страхування та банківські реквізити. У деяких випадках вас можуть попросити поділитися особистою інформацією тих, хто надавав вам рекомендації, що зробить уразливими для шахраїв і їх.

2. Оголошення про роботу з дому

Ви можете бачити оголошення «робота з дому» в Інтернеті або отримувати їх через спам. Якщо до них звернутися, вони можуть запропонувати позицію таємного покупця, щоб протестувати послуги компанії з переведення чеків або грошових переказів. Інші можуть пропонувати роботу з написання або редагування з дуже високою погодинною ставкою або представляти бізнес-можливість, яку було б прикро упустити. Зрештою, вони попросять надати реквізити вашого банківського рахунку для отримання й передачі платежів.

Крім того, вас можуть попросити сплатити депозит за витрати на «налаштування» та надіслати вам підроблений чек на суму, більшу за обіцяну, і попросити вас переказати їм додаткову суму.

Що потрібно знати про шахрайство з працевлаштуванням

  • Законний роботодавець ніколи не попросить вас інвестувати гроші, перш ніж найняти вас, і запропонує посаду лише після оцінки ваших навичок та повноважень.
  • Ніколи не передавайте свою особисту й фінансову інформацію комусь, кого не знаєте та з ким не зустрічалися.
  • Остерігайтеся підроблених чеків, надісланих вам з метою встановлення довіри.
  • Пам’ятайте, де розміщуєте резюме. Шахраї для пошуку жертв послуговуються легітимними вебсайтами.

Що потрібно зробити, щоб перевірити справжність пропозиції про роботу

  • Дізнайтеся ім’я представника, який зателефонував або надіслав вам електронного листа, перевірте вебсайт компанії та зателефонуйте в організацію, щоб підтвердити зазначену посаду.
  • Попросіть офіційний договір, у якому викладено положення, узгоджені в усній формі або електронною поштою.
  • Вимагайте квитанцію за будь-який здійснений платіж.
  • Попросіть роботодавця надати офіційний список вакансій на вебсайті компанії або інших сайтах вакансій.

Шахрайство із житлом

Бюджетне помешкання в чудовому місці

Більшість новачків не мають кредитної історії або трудового листа протягом перших тижнів або місяців перебування в Канаді. Тож їм складно орендувати помешкання, що робить новачків легкою здобиччю орендних шахраїв. Найпопулярніша версія цієї афери — це коли домовласник не проживає в Канаді, але хоче, щоб ви перерахували йому гроші, щоб він міг надіслати вам когось із ключем.

Шахраї спокусять вас дуже привабливим оголошенням: популярний район, усі зручності й низька ціна. Для пошуку жертв ці шахраї використовують вебсайти, як-от Kijiji або Facebook Marketplace. Вони можуть використовувати фотографії зі старого оголошення, фото будинку, який виставили на продаж, або із сайтів короткострокової оренди, як-от Airbnb, щоб надати своєму оголошенню достовірності.

Вони видаватимуть себе за орендодавців і можуть стверджувати, що перебувають за кордоном та не можуть зустрітися особисто, щоб показати вам помешкання всередині. Після кількох електронних листів або текстових повідомлень вони почнуть просити гроші. Спочатку вони спробують отримати страховий депозит, потім попросять першу місячну орендну плату, а потім ще одну місячну орендну плату в обмін на знижку. Вони можуть навіть спробувати підштовхнути вас до рішення, сказавши, що інші також зацікавлені в помешканні.

Що потрібно знати про пошук справжніх помешкань для оренди

  • Ніколи не давайте нікому грошей за квартиру, яку ви не бачили особисто. Орендна плата, яка є підозріло низькою для певного району, є ще однією ознакою шахрайства.
  • Перейдіть за адресою й переконайтеся, що оголошення правдиве та точне. Якщо ви не можете прийти особисто, скористайтеся Інтернетом, щоб переглянути фактичні зображення помешкання.
  • Перевірте адресу, щоб переконатися, що це не дубльований допис. Ви навіть можете виконати зворотний пошук зображень, щоб дізнатися, чи використовувалися фотографії в інших місцях.
  • Заплануйте огляд помешкання та вимагайте, щоб орендодавець був присутній.
  • Якщо плануєте орендувати житло в новій забудові, зв’яжіться із забудовником, щоб підтвердити право власності.
  • Попросіть укласти договір оренди або контракт.
  • Ретельно його вивчіть.

Порада: Якщо шукаєте помешкання для довгострокової оренди, прочитайте статті: 

Інші шахрайства

1. Тексти або телефонні дзвінки про недоставлені посилки

Це досить поширена афера з новачками в Канаді, яку може бути представлено в різних формах. Ви можете отримати повідомлення про те, що зобов’язані сплатити митні платежі за замовлену вами посилку (або посилку, яку вам хтось надіслав). У тексті зазвичай буде посилання на оплату, і вам буде запропоновано сплатити мито, щоб доставку можна було завершити.

Крім того, ви можете отримати телефонний дзвінок від когось, хто видаватиме себе за працівника митниці або поліції та стверджуватиме, що ви надіслали або отримали посилку з незаконними матеріалами. Абонент може погрожувати вам тюремним ув’язненням або депортацією, але в кінцевому підсумку може попросити вас сплатити штраф банківським переказом, біткойном або подарунковими картками.

Що робити після отримання телефонного дзвінка або текстового повідомлення про недоставлену посилку

  • Якщо ви замовляли відповідну посилку, зв’яжіться з продавцем або вантажовідправником, щоб підтвердити, чи підлягають сплаті будь-які мита або податки.
  • Якщо ви не замовляли цю посилку й ні від кого її не очікуєте, зв’яжіться з Канадським центром боротьби із шахрайством або зателефонуйте за безоплатним номером: 1-888-495-8501, щоб повідомити про шахрайство.
  • Не переказуйте гроші або біткоїни незнайомим людям.
  • Пам’ятайте, що працівники поліції або митниці не зателефонують вам із погрозами й не пропонуватимуть «зменшити» покарання, якщо ви заплатите штраф.

2. Текстові повідомлення або електронні листи про виграш призів

Ви можете отримати телефонне або текстове повідомлення про те, що ви виграли приз (готівку, круїз або навіть автомобіль), та щоб отримати виграш, повинні сплатити невеликий авансовий внесок, щоб покрити податки або судові збори, пов’язані з виграшем.

Що потрібно знати про виграш призів

  • Законні призові або лотерейні компанії ніколи не вимагатимуть виплат до оприлюднення виграшу.
  • Ви не можете виграти в іноземних лотереях, якщо спеціально не були в тій країні і не придбали квиток.
  • Ставтеся з підозрою, якщо вас коли-небудь попросять сплатити податки або збори до CRA за виграші в лотереях або розіграшах призів. Вам не треба сплачувати податки або збори за ці види виграшів. Це шахрайські запити.

Що робити, отримавши фейкове повідомлення про виграш призу

  • Якщо ви отримали текстове повідомлення з невідомого номера й воно спрямовує вас до форми, яка просить ввести будь-яку особисту інформацію, видаліть це повідомлення.
  • Не вводьте жодної інформації.
  • Якщо в повідомленні сказано надіслати «СТОП» або «НІ», щоб більше не отримувати повідомлень, видаліть його. Не відповідайте на нього. Шахраї роблять це, щоб підтвердити, що в них є справжній номер телефону.
  • Перешліть це повідомлення на номер 7726 («СПАМ» на більшості клавіатур). Це дозволить вашому телефонному провайдеру блокувати майбутні текстові повідомлення із цих номерів.
  • Якщо ви вважаєте, що отримане текстове повідомлення справжнє, переконайтеся, що посилання, на яке воно скеровує вас, є правильним вебсайтом.
  • Якщо ви надали особисту інформацію, зв’яжіться з Equifax та TransUnion, щоб розмістити сповіщення про шахрайство у своєму обліковому записі.

Порада: Існує багато інших видів шахрайства. Читайте про них у «Маленькій чорній книзі шахраїв», опублікованій урядом Канади.

 

Як повідомити про шахрайство й афери з використанням телефону, Інтернету або електронної пошти

Якщо ви або хтось, кого ви знаєте, стали об’єктом телефонного, інтернет-, електронного або іншого типу шахрайства й помилково надали особисту або фінансову інформацію, вам слід звернутися до Королівської канадської кінної поліції, Канадського центру боротьби із шахрайством або зателефонувати за безоплатним номером: 1-888-495-8501.

Оселившись у Канаді, важливо бути в курсі популярних випадків шахрайства, щоб ви могли ідентифікувати шахраїв, коли ті націляться на вас. Пам’ятайте: якщо щось здається занадто хорошим, щоб бути правдою, це, імовірно, шахрайство. Знаючи наступні кроки, які ви можете зробити, щоб захиститися, й ознайомившись із процесом повідомлення про шахрайство/афери в Канаді, вам буде під силу впоратися із шахрайською ситуацією зі спокоєм і самовладанням.