2022-07-25T16:23:46-04:00Jul 19, 2022|

Медична система в Канаді: основна інформація для новоприбулих

Одна з головних причин, чому новоприбулі обирають Канаду як свій новий дім, — це доступ до універсальної системи охорони здоров’я, яку фінансує держава. Частина податків, сплачуваних громадянами та мешканцями кожної канадської провінції, використовується урядом провінції для управління послугами охорони здоров’я. Це дає можливість особам, які відповідають певним критеріям, отримувати основну медичну допомогу безоплатно або за невелику плату.

Управління охороною здоров’я в Канаді відбувається на рівні провінцій, і в кожній провінції це працює по-своєму. Є 13 різних планів медичного страхування в різних провінціях і територіях. Наприклад, якщо ви переїжджаєте на постійне місце проживання та збираєтеся поселитися в Онтаріо або Британській Колумбії, ви, можливо, повинні будете чекати до трьох місяців із моменту прибуття до отримання права на медичне обслуговування, а якщо ви вирішите оселитися в Альберті, періоду очікування не буде взагалі й ви отримаєте медичне страхування просто в день прибуття.

Вартість медичного обслуговування в Канаді може бути високою в порівнянні з вашою рідною країною. Тому якщо ви переїжджаєте до провінції, у якій діє період очікування для отримання медичного страхування, рекомендуємо придбати приватну страховку на перші кілька місяців.

Ось чотири головні пункти, які ви повинні знати як новоприбулі до Канади, щодо ваших дій у сфері охорони здоров’я:

1. Подайте заявку на отримання картки медичного страхування у вашій провінції

Для користування медичними послугами в Канаді вам потрібна картка медичного страхування. Такі картки своїм жителям видає кожна провінція або територія. Як новоприбулий, для отримання картки ви повинні подати заявку уряду провінції.

Наприклад, якщо ви живете в Онтаріо, для подання заявки вам необхідно буде звернутися в Service Ontario, а якщо ви живете в Альберті, вам слід звернутися в Service Alberta.

На вебсайтах є адреси фізичних центрів, а також перелік документів, потрібних для подання заявки. Ви можете просто прийти в найближчий до вас центр і подати заявку на отримання медичної картки. Усі заявки подаються лише особисто. Перелік документів, потрібних для подання заявки, може бути різним у різних провінціях, але переважно у всіх провінціях необхідно підтвердити місце проживання, надати видане урядом посвідчення особи та документи, які підтверджують імміграційний статус.

Щойно вашу заявку перевірять, медичну картку надішлють вам поштою за місцем проживання. Ви повинні будете пред’являти цю картку кожного разу, коли приходите в лікарню або на прийом до лікаря.

Примітка. Якщо ви мешкаєте в провінції, у якій для отримання державного страхування передбачено період очікування, то відлік часу для отримання права на страхування ведеться від дня вашого прибуття до провінції, а не від дня подання заявки.

2. Розберіться, що входить у надане вам медичне страхування

Залежно від вашого імміграційного статусу Канадський уряд може надавати безкоштовні послуги невідкладної медичної допомоги, навіть за відсутності у вас державної медичної картки. У разі невідкладної ситуації рекомендуємо звернутися до найближчої лікарні. Якщо ви не є мешканцем цієї провінції або території, у поліклініці з вас можуть стягнути плату.

Зазвичай страхування провінції покриває тільки основні медичні послуги. Такі речі, як ліки за рецептом, стоматологічна допомога, фізіотерапевтичні процедури, швидка допомога, окуляри за рецептом, можуть не покриватися державою, і вам доведеться заплатити з власних коштів, якщо ви не маєте іншого приватного плану страхування. Багато роботодавців пропонують своїм співробітникам додаткове медичне страхування в тій чи іншій формі для покриття випадків чи ситуацій, які не покриваються планом страхуванням провінції. Тому, перш ніж підписувати лист із пропозицією про роботу, слід уточнити в роботодавця про такі пільги та добре розуміти, чого ви можете очікувати.

 

3. Знайдіть сімейного лікаря

Більшість канадців звертаються саме до сімейного лікаря як до основної контактної особи, коли їм необхідна медична допомога чи порада. Сімейний лікар надає вам та вашій сім’ї основну медичну допомогу, а також направлення до фахівців у разі необхідності.

Ви можете знайти сімейного лікаря в Канаді в такий спосіб:

 • запитати в друга, колеги, родича чи знайомого;
 • звернутися до організації, яка допомагає іммігрантам;
 • звернутися до громадського центру здоров’я неподалік від вас;
 • знайти сімейного лікаря на вебсайтах провінції.

У кожній провінції є спеціальний вебсайт або вебсторінка та унікальний процес пошуку сімейного лікаря. Для мешканців Онтаріо відправною точкою буде сторінка Find a doctor (Знайти лікаря), а для мешканців Британської Колумбії процес розпочинається з відвідання вебсайту B.C. College of Family Physicians (Коледж сімейних лікарів Британської Колумбії).

Після підтвердження району вашого проживання та району, у якому ви хочете знайти лікаря, вас занесуть до списку очікування, поки не знайдеться лікар, який приймає пацієнтів. Іноді період очікування триває кілька місяців. Якщо в цей час вам необхідно буде відвідати лікаря, ви можете звернутися до поліклініки без запису. У поліклініках зазвичай можна потрапити до лікаря без попереднього запису на прийом.

Безкоштовні медичні послуги 

Усі мешканці Канади можуть отримувати безкоштовні медичні консультації телефоном або завітавши в безкоштовну лікарню.

Кожна провінція та територія надають безкоштовні медичні консультації або інформацію телефоном. Медичні сестри, що мають реєстрацію, відповідають на телефонні дзвінки цілодобово та без вихідних. У провінціях і територіях можна набирати номер 811, щоб поговорити з медичним працівником. У кожній провінції чи території ця служба називається по-своєму: у Манітобі це Health Links, а в Онтаріо — TeleHealth. Завдання цих ліній охорони здоров’я — не діагностувати захворювання або видати рецепт, а допомогти людині вирішити, чи здатна вона впоратися з проблемою самостійно, чи їй слід звернутися по допомогу до лікаря.

Якщо вам потрібна медична допомога, але у вас немає страхування, а на лінії охорони здоров’я вам радять звернутися до лікаря, ви можете прийти в один із громадських медичних центрів (CHC), які є в усіх куточках країни. Хоча в більшості таких центрів приймають за наявності страхування провінції, вони також приймають тих осіб, які потребують допомоги та чекають, коли почне діяти страхове покриття провінції.

Якщо ви потрапили в надзвичайну ситуацію та терміново потребуєте медичної допомоги, можна звернутися у відділення невідкладної допомоги найближчої лікарні або зателефонувати за номером 911. Усі дзвінки на номер 911 безкоштовні. Представники уряду рекомендують поцікавитись у свого лікаря про потребу постійно носити медичну інформацію на медичному намисті або браслеті за наявності серйозних захворювань, як-от цукрового діабету, високого кров’яного тиску або алергії на ліки.

4. Дізнайтеся більше: охорона здоров’я в провінціях Канади

Тепер, коли ви в загальних рисах познайомилися з принципами охорони здоров’я в Канаді, давайте розглянемо кожну провінцію та територію, щоб докладно розібратися в їхніх планах медичного страхування. Усі страхові плани провінцій мають однакові основні стандарти медичного обслуговування та спільні риси. Проте є певні ледь помітні відмінності, на які варто звернути увагу, наприклад скільки часу потрібно для набуття чинності медичного страхування та що конкретно покривається.

Альберта

 • Назва страхування в провінції: Alberta Health Care Insurance Plan (AHCIP)
 • Право на отримання для постійних мешканців: покриття починає діяти з дати початку проживання (зазвичай це дата прибуття).
 • Покриття: передбачає повне покриття необхідних за медичними показаннями послуг лікарів, певних стоматологічних і хірургічних послуг, а також візитів до лікарні та перебування на стаціонарному лікуванні. Частково покриваються послуги подіатрії та офтальмометрії.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт Health Link.

Британська Колумбія

 • Назва страхування в провінції: Medical Services Plan (MSP)
 • Право на отримання для постійних мешканців: покриття може почати діяти через три місяці після дати прибуття.
 • Покриття: передбачає послуги лікарів і акушерок, стоматологічні операції та щелепно-лицьову хірургію, що проводяться в лікарні, обов’язкову перевірку зору, рентгенівські знімки та певні ортодонтичні послуги. Інші послуги, які можуть підлягати покриттю, передбачають додаткові процедури, як-от акупунктура, мануальна терапія, лікувальний масаж, натуропатія, фізіотерапія та безопераційна подіатрія.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт HealthLinkBC.

Манітоба

 • Назва страхування в провінції: Manitoba Health and Seniors Care
 • Право на отримання для постійних мешканців: покриття починає діяти з першого дня третього місяця після прибуття.
 • Покриття: передбачає послуги лікарів, операції, рентгенівські знімки та лабораторні аналізи за наявності направлення лікаря.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 204-788-8200 / 1-888-315-9257 або зайдіть на вебсайт Health Links – Info Santé

Нью-Брансвік

 • Назва страхування в провінції: New Brunswick Medicare and Drug Plans
 • Право на отримання для постійних мешканців: коли ви отримаєте заповнену форму заявки та буде встановлена ваша відповідність критеріям, вам видадуть лист, у якому буде зазначена фактична дата початку дії покриття New Brunswick Medicare, а потім картку New Brunswick Medicare.
 • Покриття: передбачає надання послуг лікаря, деяких спеціальних хірургічних стоматологічних процедур та більшості лікарняних послуг.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт Tele-Care.

Ньюфаундленд і Лабрадор

 • Назва страхування в провінції: Medical Care Plan (MCP)
 • Право на отримання для постійних мешканців: покриття починає діяти з дати прибуття.
 • Покриття: передбачає послуги лікарів, візити в лікарню, хірургічні, діагностичні та терапевтичні процедури, до- та післяопераційний догляд, повний догляд у зв’язку з вагітністю та пологами, розшифрування результатів радіологічних досліджень і деякі хірургічні та стоматологічні процедури.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт 811 HealthLine.

Північно-західні території

 • Назва страхування на території: NWT Health Care Plan
 • Право на отримання для постійних мешканців: після схвалення заявки ви отримаєте картку NWT Health Care Card поштою. З урахуванням часу обробки та доставки поштою, з моменту подачі заявки пройде приблизно шість тижнів, поки ви отримаєте свою медичну картку.
 • Покриття: передбачає базове лікування та лікування в стаціонарі.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: доступ до Tele-Care NWT у 90 центрах на всій території.

Нова Шотландія

 • Назва страхування в провінції: Medical Services Insurance (MSI) Program
 • Право на отримання для постійних мешканців: покриття починає діяти з дати прибуття.
 • Покриття: передбачає послуги лікаря, послуги з госпіталізації, медичні, стоматологічні послуги, послуги протезування та деякі послуги офтальмометрії.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт 811.Novascotia.Ca.

Нунавут

 • Назва страхування на території: Nunavut Health Care Plan
 • Право на отримання для постійних мешканців: медичне страхування може розпочати діяти в перший день третього місяця, якщо ви задовольняєте всім критеріям відповідності.
 • Покриття: передбачає покриття вартості послуг лікарів та лікарні.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: послуги недоступні.

Онтаріо

 • Назва страхування в провінції: Ontario Health Insurance Plan (OHIP)
 • Право на отримання для постійних мешканців: раніше від новоприбулих вимагали очікувати на покриття OHIP до трьох місяців, окрім випадків, коли вони мали право на отримання покриття негайно. Однак з огляду на пандемію COVID-19 цей період очікування було скасовано.
 • Покриття: візити до лікаря, візити та перебування в лікарні, медичні або хірургічні аборти, стоматологічна хірургія та офтальмометрія для тих, хто відповідає певним критеріям, ортопедія, послуги швидкої допомоги та поїздки для отримання медичних послуг за умови проживання в північній частині Онтаріо.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 1-866-797-0000 / 1-866-797-0007 або зайдіть на вебсайт Telehealth Ontario.

Острів Принца Едварда

 • Назва страхування в провінції: PEI Health Card
 • Право на отримання для постійних мешканців: покриття починає діяти з дати прибуття.
 • Покриття: передбачає вакцинацію дітей, первинну медичну допомогу, наприклад діагностику, лікування, просвітництво, профілактику захворювань та скринінг, а також послуги стаціонарного й амбулаторного лікування.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт 811 Telehealth.

Квебек

 • Назва страхування в провінції: Québec Health Insurance Plan
 • Право на отримання для постійних мешканців: період очікування до трьох місяців із дати прибуття.
 • Покриття: передбачає медичні процедури, наркоз, медичні огляди, очні краплі, діагностичну мамографію, аналізи сечі та аналіз крові на глікемію, а також вазектомію.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт Info-Santé 811.

Саскачеван

 • Назва страхування в провінції: Saskatchewan Health Cards
 • Право на отримання для постійних мешканців: заявки на отримання медичної картки зазвичай обробляються впродовж шести — восьми тижнів після отримання заявки, без урахування часу на доставлення поштою.
 • Покриття: передбачає всі необхідні з медичної точки зору послуги (стаціонарні та амбулаторні), які надають лікарі, фізіотерапію або професійну терапію, діагностичну мамографію, послуги вакцинації, лікування інфекцій, що передаються статевим шляхом (ІПСШ), аналізи на ВІЛ, послуги з лікування алкоголізму та наркоманії, послуги служби охорони психічного здоров’я, послуги для людей, які страждають від ігрової залежності та деякі додаткові медичні послуги.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт HealthLine 8-1-1.

Юкон

 • Назва страхування на території: Yukon Health Care Insurance Plan (YHCIP)
 • Право на отримання для постійних мешканців: покриття зазвичай починає діяти через три місяці після дати реєстрації в штаті Юкон.
 • Покриття: передбачає послуги лікарів та лікарняні, а також деякі стоматологічні хірургічні процедури.
 • Безкоштовні медичні консультації за телефоном: телефонуйте за номером 811 або зайдіть на вебсайт HealthLine 811.

Коли ви влаштовуєтеся в Канаді, одним із пунктів вашого контрольного списку має бути ознайомлення та отримання більш детальної інформації про медичне страхування, яке пропонується провінцією або територією, на якій ви мешкаєте. Ви повинні знати, що потрібно робити для отримання медичної картки та як діяти, якщо ви потребуватимете медичної допомоги. Добра поінформованість допоможе вам легше перейти на канадський варіант охорони здоров’я.