2022-10-14T15:08:42-04:00Jul 19, 2022|

Резюме та супровідний лист за канадськими правилами: формат, поради та шаблони

Read this in English: Canadian resume and cover letter: Format, tips, and templates

Для багатьох новоприбулих першочергове завдання після переїзду до Канади — знайти роботу в найкоротші терміни. Незалежно від того, замислюєтеся ви про зміну професії чи бажаєте повернутися у звичну сферу діяльності, перший крок зазвичай однаковий — підготувати резюме та супровідний лист, які ви зможете надсилати потенційним роботодавцям або контактам зі списку професійних знайомств.

У цій статті ми докладно розглянемо резюме, складене за канадськими правилами, виділимо певні основні відмінності резюме від автобіографії (CV) та допоможемо вам визначити, який формат резюме найкраще підійде для досягнення мети вашої кар’єри. Ми також зупинимося на декількох корисних порадах для складання резюме з урахуванням вимог системи підбору персоналу, аби ви точно виділялися на тлі конкурентів і попали в поле зору роботодавців, менеджерів із найму та рекрутерів.

Завантажте наші доступі для редагування безкоштовні шаблони резюме та супровідного лист за канадськими правилами, аби скласти бездоганне резюме для пошуку роботи. Не важливо, чи ви подаєте заявку на першу роботу, чи демонструєте багаторічний досвід, ці готові для використання канадські шаблони резюме допоможуть презентувати вас як ідеального кандидата. Ви матимете шаблони для:

 • Резюме у зворотному хронологічному порядку
 • Резюме функціонального типу
 • Комбіноване або гібридне резюме
 • Супровідний лист

У цій статті:

Яка різниця між резюме та автобіографією (curriculum vitae, CV)?

Претенденти зазвичай можуть продемонструвати роботодавцю свій досвід роботи двома способами: за допомогою резюме або автобіографії. У Канаді роботодавці надають перевагу резюме. Автобіографія здебільшого використовується лише для заявок в академічній сфері, наприклад на наукові посади, отримання грантів, наукових стипендій тощо.

Щоб внести ясність, наведемо декілька основних відмінностей між резюме та автобіографією:

Резюме Автобіографія
Обсяг Дуже коротке — приблизно одна чи дві сторінки. Зазвичай дві або більше сторінок; обмеження для максимальної кількості сторінок немає.
Зміст Містить коротко викладений досвід роботи, освіту та навички, які потрібні для цієї посади. Містить дуже докладну інформацію про досвід роботи, освіту, навички, публікації, нагороди, почесні звання, дослідження, зв’язки тощо за весь час вашої кар’єри.
Ціль Заявка на отримання посади. Застосування в науковій сфері.

У багатьох країнах використовують автобіографію замість резюме, а в деяких — поєднання обох форм. У деяких регіонах обидва терміни використовуються рівноправно: наприклад, у європейських країнах, а також у Новій Зеландії терміном CV здебільшого користуються, щоб описати еквівалент канадського резюме. В Австралії та Південній Африці CV та «резюме» вважаються синонімами, якими можна користуватися рівноправно. У Південній Азії термінами CV та «резюме» користуються як рівноправними та позначають еквівалент традиційного CV.

У деяких частинах світу в резюме часто додають особисту інформацію, як-от про сімейний стан, національність, особисті інтереси, хобі, дату народження, адресу та фотографію. Однак у Канаді ви НЕ зобов’язані включати ці відомості в резюме, оскільки цього не вимагає трудове законодавство, а крім того, це не входить у формат резюме.

 

Знайомство з типами форматів резюме, що використовуються в Канаді

Як претендент на роботу в Канаді, ви повинні знати три типи форматів резюме. Кожен із цих форматів містить ті самі головні відомості в різному оформленні.

1. Резюме у зворотному хронологічному порядку

У цьому типі резюме ваш професійний досвід описується у зворотному хронологічному порядку, починаючи з останньої посади.

У яких випадках слід застосовувати резюме у зворотному хронологічному порядку?

Якщо ви досвідчений фахівець, який має хоча б невеликий досвід роботи, не маєте значних перерв трудового стажу та збираєтеся далі працювати в тій самій галузі.

Порада. Резюме у зворотному хронологічному порядку — найпопулярніший формат на канадському ринку праці. Роботодавці та рекрутингові агенції здебільшого звикли й віддають перевагу резюме саме в такому форматі.

2. Резюме функціонального типу

У резюме функціонального типу основна увага приділяється вашим загальним навичкам та кваліфікації, а не специфічному професійному досвіду. Трудовий стаж однаково треба зазначити, хоча його, як правило вказують після навичок і освіти.

У яких випадках слід застосовувати резюме функціонального типу?

Якщо ви хочете змінити посаду та/або галузь і розпочати кар’єру в новій галузі. Воно також може бути ідеальним варіантом для людей, які щойно здобули освіту.

3. Комбіноване або гібридне резюме

Комбіноване резюме — це поєднання резюме у зворотному хронологічному порядку й резюме функціонального типу. Воно ідеально підходить для демонстрації універсальних професійних навичок і професійного досвіду. У цьому форматі досвід роботи зазвичай описують у зворотному хронологічному порядку, а в розділі навичок міститься короткий опис кваліфікації та технічних навичок (або ключових компетенцій).

У яких випадках слід застосовувати комбіноване чи гібридне резюме?

Його зазвичай використовують різні претенденти — від досвідчених працівників до нещодавніх випускників вузів і людей з обмеженим досвідом роботи, декількома короткостроковими стажуваннями або значними перервами в трудовому стажі.

 

Поради для складання резюме за канадськими правилами

Опанування мистецтва написання бездоганного та впливового резюме за канадськими правилами вимагає практики та терпіння. Ось кілька порад, аби допомогти вам поліпшити свої навички написання резюме.

1. Вносьте зміни у своє резюме для кожного вакансії та підтримуйте його актуальність

Написавши типове резюме та відіславши його декільком роботодавцям на різні посади / місця, ви можете отримати далеко не найкращий результат. Обов’язково адаптуйте своє резюме для кожної посади, на яку ви подаєте заявку. Укажіть свій досвід роботи, навички та всю додаткову інформацію, яка стосується цієї посади. Додайте ключові слова з оголошення про вакансію та завжди починайте речення з відповідних смислових дієслів, як-от «очолив / очолила», «досяг / досягла», «керував / керувала», «навчив / навчила» тощо. Створіть переконливий висновок для свого резюме. Уникайте подання надто докладної інформації про всі посади, що ви обіймали; замість цього можна повідомити відповідні подробиці під час співбесіди.

2. Оптимізуйте своє резюме для системи підбору персоналу (Applicant Tracking System, ATS), але не забувайте, що ви пишете людям

Багато компаній користуються ATS для первинного відбору резюме, а вже потім долучають до процесу рекрутингові агенції та менеджерів із підбору персоналу. Складаючи резюме, необхідно пам’ятати і про те, і про інше.

Що таке ATS?

ATS — це програма, яка сканує резюме для визначення, чи воно відповідає конкретній вакансії. У процесі перевірки за допомогою ATS зазвичай враховуються такі параметри, як досвід роботи, навички та освіта. Ті резюме, що відповідають заданим критеріям, пересилаються менеджерам із підбору персоналу або рекрутинговим агенціям, але люди ніколи не бачать резюме, відхилені системою. Отже, навіть якщо ви підходите на посаду, ваше резюме може бути відхилено, якщо воно не оптимізоване для ATS. У Канаді ATS широко використовують організації, рекрутингові та кадрові агенції.

Як оптимізувати резюме для АТС

 • Користуйтеся стандартним форматуванням і не вставляйте зображення, малюнки, графіки та таблиці.
 • Уживайте правильні заголовки та вносьте ключові слова, що відповідають опису вакансії та потрібним ключовим компетенціям і навичкам.
 • Надсилайте резюме у форматі Microsoft Word (.doc або .docx). Більшість систем ATS зазвичай обробляють файли Word краще, ніж PDF.
 • Хоча б один раз розшифровуйте кожне скорочення в резюме.
 • Зазначайте досвід, навички та кваліфікацію, що відповідають цій посаді.
 • Намагайтеся не писати довгі абзаци й не користуватися шрифтом, розмір якого менше 10 пт.
 • Переведіть технічні терміни, оцінки та бали в їхні канадські еквіваленти.

3. Перевірте орфографію, граматику, пунктуацію та дайте перевірити своє резюме комусь іншому

Завжди є сенс перечитати своє резюме та перевірити граматику, орфографію, пунктуацію та побудову речень, особливо якщо англійська не є вашою рідною мовою або мовою повсякденного спілкування. Є безліч безкоштовних інструментів, котрі можуть допомогти вам вичитати резюме: Grammarly, а також вбудований інструмент перевірки граматики та правопису в Microsoft Word — це те, із чого можна розпочати. Крім того, ви можете попросити носія англійської мови перевірити ваше резюме на досконалість мови.

4. Дайте кількісну оцінку своїм досягненням

Багато претендентів роблять типову помилку, описуючи посади та обов’язки, а не свої досягнення. Рекрутингові агенції та менеджери з підбору персоналу віддають перевагу кількісним показникам досягнень у резюме. Підхід «CAR» — це чудовий спосіб, що допоможе вам у структуруванні окремих тверджень:

C — у чому полягала Challenge (проблема),
A — яку Action (дію) ви здійснили, та
R — який був Result (результат).

5. Додайте супровідний лист

Супровідний лист — це формальний документ обсягом в одну сторінку, який надсилається разом із резюме. Він не є перефразованою або стиснутою версією резюме, але переважно має містити інформацію про те, наскільки ви відповідаєте посаді, на яку подаєте заявку, і чому організації слід узяти вас на роботу. Супровідний лист — це також гарний спосіб обґрунтувати пробіли в резюме або надати всю ту додаткову інформацію, яку не можна включити в резюме.

Зверніть увагу, що супровідний лист не обов’язково має бути окремим документом, він також може бути текстом електронного листа, коли ви подаєте заявку про прийом на роботу. Якщо ви додасте до свого резюме індивідуальний, добре написаний супровідний лист, це може виділити вас на тлі конкурентів, а отже підвищити шанси отримати запрошення на співбесіду.

Поради для створення ефектного супровідного листа за канадськими правилами

 • Обсяг не повинен перевищувати одну сторінку.
 • Складайте супровідний лист з урахуванням особливостей кожної вакансії.
 • Вичитайте свій супровідний лист: перевірте граматику, пунктуацію та орфографію. Це важливо, оскільки свідчить про ваші навички спілкування.
 • Застосовуйте стандартний розмір шрифту (10 або 12 пунктів, стиль Times New Roman, Arial або Calibri). Краще не використовуйте спеціальні ефекти (жирний / підкреслений / курсив, різні шрифти та кольори).
 • Внесіть інформацію, яка вам відома про компанію, її останні проєкти або культуру та цінності організації.

6. Продемонструйте свої навички, виконуючи неоплачувану або волонтерську роботу там, де ви живете

Для новоприбулих це гарний спосіб показати у своєму резюме досвід роботи в Канаді. Якщо для волонтерської роботи вам потрібні були навички, які також можуть бути цінними на посаді, на яку ви подаєте заявку, внесення досвіду волонтерської роботи в резюме може піти вам на користь.

Порада. Волонтерська діяльність може стати вам у нагоді для створення своєї мережі професійних знайомств і отримання досвіду роботи в Канаді.

7. Перевіряйте свою контактну інформацію двічі

У новоприбулих іноді бувають тимчасові номери телефонів та адреси в перші місяці життя в Канаді, і вони часом забувають оновити свої контактні дані, коли вже мають постійну адресу або номер телефону. Перед надсиланням свого резюме роботодавцю або рекрутинговій агенції перевірте актуальність своєї контактної інформації, у тому числі посилання на профілі в соціальних мережах.