2022-10-14T15:05:32-04:00Jul 18, 2022|

Як орієнтуватися перші 100 днів у Канаді

Read this in English: How to navigate your first 100 days in Canada

 

Починаючи своє життя в Канаді, ви можете зробити кілька речей, аби швидко освоїтися в країні. У цій статті ми коротко опишемо різні завдання, які ви маєте вирішити після прибуття. Ми також наведемо відповідні ресурси, які допоможуть вам упродовж перших 100 днів перебування в Канаді.

Для початку: головні формальності після приїзду до Канади для новоприбулих

Отримайте номер соціального страхування (SIN)

SIN — це дев’ятизначний номер, потрібний для працевлаштування, відкриття рахунку в банку та подання заявок на отримання будь-якої державної допомоги або кредиту.

Як подати заявку на отримання SIN у Канаді?

Необхідні документи: для подання заявки на отримання номера соціального страхування вам потрібні такі документи (обов’язково копіюйте обидві сторони, якщо кожна з них містить ідентифікаційні дані):

 • цифрова копія оригіналу вашої чинної картки постійного мешканця або підтвердження постійного проживання (COPR), виданого Міністерством у справах імміграції, біженців і громадянства Канади (IRCC), АБО копія вашого чинного дозволу на навчання, виданого IRCC, у якому зазначено, що ви «можете працевлаштовуватися» або «можете працювати»;
 • цифрова копія оригіналу вашого чинного паспорта або посвідчення водія, виданого в провінції; і
 • цифрова копія документа, що підтверджує адресу, наприклад офіційного документа, виданого урядом, вашим роботодавцем, призначеним Урядом Канади навчальним закладом (DLI), орендодавцем або фінансовою установою.

Подання заявки в аеропорту: у певних аеропортах Канади можна отримати SIN відразу після прибуття. Ця послуга наразі доступна новоприбулим у Міжнародному аеропорту Торонто-Пірсон і Міжнародному аеропорту Ванкувера в робочий час у будні.

Подання заявки онлайн або поштою: якщо ви не в змозі отримати SIN в аеропорту або аеропорт, у який ви прибули, не пропонує послуги оформлення SIN, ви маєте можливість подати заявку онлайн або поштою. У разі подання заявки на отримання SIN онлайн або поштою і відповідності вашої заявки вимогам, ви отримаєте лист зі своїм SIN поштою впродовж 20 робочих днів.

Для подання заявки поштою вам необхідно завантажити форму заявки з вебсайту Соціальної служби Канади та відправити заповнену форму заявки та оригінали наведених вище документів (ксерокопії не приймаються) на адресу:

Service Canada
Social Insurance Registration Office
P.O. Box 7000
Bathurst, NB E2A 4T1
Canada

Подання заявки особисто в центрі Соціальної служби Канади: для запису на прийом у найближчому центрі Соціальної служби Канади вам необхідно подати форму запиту на обслуговування онлайн. У зв’язку з пандемією, спричиненою COVID-19, особисті візити до центрів Соціальної служби Канади небажані. Якщо ви особисто подаєте заявку на отримання SIN, вам видадуть її під час прийому.

Подайте заявку на отримання медичного страхування у вашій провінції

Для користування медичними послугами в Канаді вам потрібна картка медичного страхування. Такі картки своїм жителям видає кожна провінція або територія. Як новоприбулий, для отримання картки ви повинні подати заявку уряду провінції. До прикладу, якщо ви живете в Онтаріо, для подання заявки вам необхідно буде звернутися в Service Ontario, а якщо ви живете в Альберті, вам слід звернутися в Service Alberta.

Залежно від провінції або території, де ви проживаєте, може бути період очікування, перш ніж ви будете відповідати критеріям для отримання державного медичного страхування в Канаді. Обов’язково ознайомтеся з критеріями, які діють у провінції або території вашого проживання.

Знайдіть сімейного лікаря

Сімейний лікар, також відомий як лікар-терапевт (GP), займається вирішенням медичних питань, що виникають у вас та ваших рідних, а також видає направлення, якщо вам необхідно звернутися до фахівця.

Ви можете знайти сімейного лікаря в Канаді в такий спосіб:

 • Запитати в друга, колеги, родича чи знайомого.
 • Звернутися до організації, яка допомагає іммігрантам.
 • Звернутися до громадського центру здоров’я неподалік від вас.
 • Знайти сімейного лікаря на вебсайтах провінції. Наприклад, на сторінку Find a doctor (Знайти лікаря), якщо ви живете в Онтаріо, або на вебсайт B.C. College of Family Physicians (Коледжу сімейних лікарів Британської Колумбії), якщо ви живете в Британської Колумбії.

Отримайте посвідчення водія АБО посвідчення особи з фотокарткою, що видається урядом провінції

Посвідчення водія та посвідчення особи з фотокарткою надає уряд тієї провінції або території, де ви мешкаєте. Посвідчення водія, отримане в будь-якій із канадських провінцій / територій, дійсне на всій території Канади. Зверніть увагу, що посвідчення водія та посвідчення особи з фотокарткою, видане урядом провінції, визнаються в Канаді як офіційний документ, що посвідчує особу, нарівні з паспортом. Але ви не можете мати обидва ці посвідчення — потрібно вибрати одне з них.

Якщо ви маєте чинне посвідчення водія, видане у вашій країні, ви можете користуватися ним у Канаді від 60 до 90 днів (цей час відрізняється в різних провінціях) до подання заяви на отримання канадського посвідчення водія. Ознайомтеся з правилами видачі посвідчення, що діють у вашій провінції до приїзду в країну, аби знати, скільки часу ви матимете на отримання канадських прав.

Порада. Отримання посвідчення водія або посвідчення особи з фотокарткою, видане урядом провінції, не є обов’язковим. Проте в багатьох випадках (наприклад, для оренди житла, оформлення медичного страхування, відкриття банківського рахунку, отримання читацького квитка тощо) вам знадобиться підтвердити адресу проживання. Тому рекомендуємо отримати місцеве посвідчення водія або посвідчення особи з фотокарткою, аби користуватися ним для підтвердження адреси.

 

Оформіть читацький квиток

Бібліотечний абонемент надає новоприбулим багато переваг: можливість безкоштовно роздруковувати документи, користуватися інтернетом, громадськими та державними ресурсами, відвідувати лекції про охорону здоров’я, банківську справу, фінанси тощо. Для цього потрібно лише посвідчення особи та підтвердження адреси.

Придбайте тарифний план для телефону

Що стосується телефонних планів, ви маєте можливість вибрати між планом передоплати та післяоплати. Приблизно 90 відсотків користувачів мобільних телефонів у Канаді користуються послугами однієї з трьох найбільших національних телекомунікаційних компаній (RogersBell і Telus) або однієї з їхніх дочірніх компаній (у яких, як правило, нижчі тарифи).

Перелік дочірніх компаній:

Порада. Телефонні плани в Канаді можуть бути дорогими. Дізнайтеся про дешевші альтернативи, придбавши тарифний план із передоплатою в однієї з дочірніх компаній замість основної компанії-провайдера, наприклад Bell, Rogers та Telus.

Під час придбання вами тарифних планів на умовах післяоплати деякі провайдери, імовірно, проведуть перевірку кредитоспроможності, аби переконатися, що ви маєте хорошу кредитну історію та вчасно сплачуєте рахунки. За відсутності у вас кредитної історії (а в більшості новоприбулих її немає), найкращим варіантом для початку може стати телефонний план на умовах передоплати.

Запишіть своїх дітей у школу та/або дитячий садок

Шкільна освіта в Канаді обов’язкова для дітей віком від п’яти до 18 років. Навчальний рік зазвичай починається наприкінці серпня або на початку вересня та закінчується в червні. Він ділиться на періоди або чверті (їх також називають термінами або семестрами). У липні та серпні діти йдуть на літні канікули.

Зареєструвати дітей можна в місцевій школі або офісі шкільної ради. Принесіть із собою імміграційні документи, запис про прибуття до країни або посвідчення постійного мешканця, а також свідоцтво про народження дитини та сертифікат профілактичних щеплень. Процес реєстрації відрізняється в різних типах шкіл. Зверніться до офісу місцевого шкільного округу або до шкільної ради, аби вибрати школу у вашому районі. У шкільній раді зазвичай можуть розказати про подальші кроки та необхідні документи.

Запам’ятайте важливі телефонні номери

У малоймовірному разі виникнення надзвичайної ситуації важливо, щоб ви знали, куди телефонувати. Запишіть важливі номери собі в мобільний телефон або надрукуйте їх на папері, щоб швидко знайти в разі потреби.

 • Пожежа, медична або будь-яка інша надзвичайна ситуація, коли потрібна допомога поліції: 911
 • Муніципальна інформація: 311
 • Громадські та соціальні служби: 211
 • Телефон довіри для дітей: 1-800-668-6868

Захист ваших фінансів

Відкрийте рахунок у банку

Як новоприбулий ви потребуєте надійного партнера, який розумітиме ваші банківські потреби. RBC (найбільший банк Канади*) є таким партнером для новоприбулих упродовж уже 150 років. Саме тому він допомагає з усією роботою компанії Arrive.

Банківські послуги в Канаді можуть відрізнятися від тих, до яких ви звикли. Ви можете звернутися до консультанта RBC по роботі з новоприбулими незалежно від того, чи ви тільки готуєтеся до приїзду, чи вже перебуваєте в Канаді, аби поставити йому питання і зрозуміти принцип надання банківських послуг у Канаді. Запишіться на прийом по телефону зараз, щоб поговорити з консультантом RBC і докладніше дізнатися про відкриття банківського рахунку.

Для відкриття банківського рахунку новоприбулого в день прийому потрібно мати із собою такі документи:

 • паспорт;
 • підтвердження постійного проживання (CoPR) та/або номер соціального страхування (SIN).

Пошук житла та поселення

Розпочніть пошуки постійного житла.

Час, потрібний, щоб знайти житло, може відрізнятися залежно від співвідношення попиту й пропозиції та рівня вакантності на ринку оренди в канадському місті, до якого ви переїжджаєте. У великих містах, наприклад Торонто, знайти житло для оренди за відсутності кредитної історії та підтвердження працевлаштування може бути складно. Однак майте на увазі, що відносно простіше буде знайти житло, якщо ви налаштовані жити в передмісті або в містах середнього та невеликого розміру.

Купівля необхідних меблів та предметів побуту

Вам, можливо, доведеться придбати нові меблі та/або побутову техніку для свого будинку. Зайдіть на вебсайти IkeaStructube і Wayfair, аби приблизно дізнатися вартість меблів та інших предметів домашнього побуту. Багато вживаних речей можна знайти в місцевих групах купівлі-продажу, на Facebook Marketplace або Kijiji. Якщо ви живете в кооперативному або багатоквартирному будинку, вам необхідно забронювати користування ліфтом для підйому великих речей. У більшості будинків визначені певні дати, коли працює ліфт для великогабаритних вантажів; і щоб зайняти це місце, його потрібно забронювати наперед.

Підключіть домашній інтернет

Вартість планів на домашній інтернет зазвичай становить від 50 до 80 канадських доларів на місяць. У Канаді популярні такі інтернет-провайдери, як BellRogersShawTelusVirgin та Fido. Проте, можливо, є інші місцеві компанії, які пропонують інтернет за більш прийнятними цінами, тому перед покупкою обов’язково вивчіть цей ринок.

Приготуйтеся до холодної погоди

Канада — величезна країна, і погодні умови на західному та східному узбережжі відрізняються. Осінньо-зимовий період зазвичай триває з вересня до лютого. Хоча зимова погода може початися в жовтні й тривати до кінця березня або початку квітня, а це означає приблизно сім або вісім місяців холодної погоди. На західному узбережжі зима більш м’яка й дощова, якщо порівнювати зі східним узбережжям. І що далі на північ, то більше рис арктичного клімату ви, скоріше за все, відчуєте. Проте будьте певні, якщо ваш гардероб, будинок та автомобіль будуть готові до зими, то у вас усе буде в повному порядку.

Знайомтеся з містом та околицями

Виберіть час, щоб познайомитися зі своїм містом та околицями, — це чудова можливість поспостерігати та дізнатися про місцеву культуру, побувати біля популярних пам’яток, проїхатися на громадському транспорті та подивитися, як він працює, а також познайомитися з новими людьми.

 

Початок кар’єри та пошуки роботи в Канаді

Почніть формувати свою мережу соціальних та професійних знайомств

Переїжджаючи до Канади, ви залишаєте своїх колег, друзів та родичів, тому весь процес звикання до нового місця здається складнішим, ніж він є насправді. Міцна мережа друзів навколо вас дуже допомагає, коли ви починаєте будувати нове життя.

Професійні знайомства — це уклад життя в Канаді, вони визначальні для пошуку роботи у вашій галузі та виходу на прихований ринок праці. Під цим прихованим ринком праці ми маємо на увазі вакансії, які заповнюються роботодавцями без їхнього публічного оголошення.

Підготуйтеся до пошуку роботи

Розпочніть з аналізу ринку праці, щоб зрозуміти, наскільки потрібна ваша професія. Перевірте, чи потрібно отримувати будь-яку ліцензію або сертифікат, щоб працювати за вашим фахом у Канаді. Внесіть оновлення у свій профіль LinkedIn і підготуйте резюме та супровідний лист, оформлені за канадськими правилами.

Ринок праці в Канаді може відрізнятися конкуренцією. Разом з отриманням необхідних сертифікатів та/або ліцензій за фахом є сенс дізнатися і пройти різні онлайн-курси, аби додатково розширити свої знання та потрібні навички. Це допоможе виділитися на тлі конкурентів.

Є також різноманітні адаптаційні програми, які пропонуються агентствами з поселення та місцевими коледжами, що можуть допомогти вам досягти своїх кар’єрних цілей. До деяких із послуг, що надаються в рамках адаптаційних програм, входять курси, оцінювання освіти та навичок, практики або досвіду роботи, підготовка до іспитів для отримання ліцензій або сертифікатів, мовна підготовка, а також складання планів дій і навчання, що допоможуть визначити, яке навчання вам може бути потрібним.

Ви можете збільшити свої шанси на працевлаштування завдяки нашим безкоштовним шаблонам резюме, оформленим за канадськими правилами.

Знайдіть найближчу до вас службу з поселення або центр для новоприбулих

Уряд Канади пропонує різноманітні безкоштовні послуги з поселення, аби допомогти новоприбулим спокійно влаштуватися в Канаді. Крім допомоги в пошуку роботи, вам також можуть допомогти з вивченням мови, пошуком житла, влаштуванням дітей до школи тощо. Центри для новоприбулих є по всій Канаді; ви завжди можете знайти такий центр неподалік від вас.

Щоб обжитися та почати почувати себе як удома в новій країні, зазвичай потрібен певний час. Проте якщо ви знаєте, чого очікувати, і краще підготовлені, цей перехід може відбутися більш швидко та легко.